Smog typu Los Angeles – mało medialny truciciel

Wiedza społeczeństwa o smogu stale rośnie. Coraz większa świadomość problemu i wpływu na zdrowie powoduje, że zwiększa się liczba osób sięgających po środki takie jak maski antysmogowe, czy oczyszczacze do mieszkań. Niestety w większości są to działania jedynie w zimie, gdy temat smogu jest najbardziej nagłośniony. Czy w lecie smog nie istnieje?

W lato też truje

W okresie letnim wiele osób skarży się na dolegliwości w układzie oddechowy w postaci kaszlu i problemów z gardłem, z problemami z katarem i wreszcie z ciągłym bólem głowy. Wszystkie te kłopoty zdrowotne przypisywane są wysokim temperaturom i ewentualnie przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Smog typu Los Angeles powstaje w wyniku długotrwałego oddziaływania wysokiej temperatury i silnych promieni słonecznych na tlenki węgla, azotu i węglowodorów, czyli produktów wydobywających się z każdej rury wydechowej silnika spalinowego. Powstały w ten sposób smog fotochemiczny, inaczej nazywany smogiem typu Los Angeles (dowiedz się więcej), silnie reaguje z organizmem człowieka, wywołując u niego wyżej opisane objawy, czyli bóle głowy, często mdłości, problemy z gardłem i układem oddechowym.
W czasie lata temat smogu ustępuje w mediach innym tematom, jednak jego bardzo negatywny wpływ na nasze ciała nadal istnieje. Z tego powodu nie można zapominać o odpowiedniej ochronie nawet w środku lipca.