Jak radzić sobie ze smogiem?

Mieszkańcy dużych europejskich miast pewnie nie raz zetknęli się z tematem smogu. Choć sytuacja obecnie się poprawia, w niektórych miastach powietrze wciąż jest znacząco zanieczyszczone. Jak radzić sobie z problemem smogu, który może nieść ogromne ryzyko dla zdrowia?

Unikanie kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem

maska na smogOsoby znajdujące się w grupie zagrożenia powinny ograniczyć jakikolwiek kontakt ze smogiem. Dotyczy to przede wszystkim kobiet w ciąży, dzieci czy osób z chorobami i wadami układu oddechowego. Powinni oni unikać wychodzenia z domu, kiedy powietrze jest zanieczyszczone i nie otwierać okien. Jest to możliwe głównie dzięki regularnie podawanym informacjom na temat stanu powietrza w dużych miastach.

Maski antysmogowe

Rozwiązaniem na ochronę przed zanieczyszczonym powietrzem zapewni maska na smog. Korzystają z nich na przykład osoby uprawiające jogging, które w sytuacji zwiększonego wysiłku fizycznego inaczej wdychałyby duże ilości zanieczyszczeń. Z masek na smog nie mogą korzystać jednak dzieci poniżej 7. roku życia czy osoby z wadami układu oddechowego, które paradoksalnie znajdują się w grupie największego zagrożenia. Nie jest to więc idealne rozwiązanie dla każdego, a jedynie dla pewnych osób.